Bali-Kultury

Tanah Lot Chrám

Chrám Tanah Lot

Tanah Lot Chrám byl údajne založen potulným hinduistickým knezem Nirartha, ktery priplul na Bali ze svého domova na Jáve behem 16 století. Legendy vyprávejí o tom, jak tento svatý muž zrovna kázal v chrámu Rambut Siwi, asi padesát kilometru severozápadním smerem po pobreží, když ho upoutalo zárící svetlo na jihovýchode. Vydal se na cestu, aby našel jeho zdroj, až dorazil do Tanah Lotu, kde zjistil, žo ono podivné svetlo vycházi z tamejšího posvátného pramene.

Zacal kázat místním obyvatelum Berabanu, což se mísnímu knezi nelíbilo a žádal Nirartha, aby odešel. Ten však místo toho zacal meditovat tak usilovne, že shodil do more skálu, na nálu, na niž sedel, a tak vznikl “ostrov”  Tanah Lot. Zasvetil toto místo. Bohu more a svuj šatek premeníl na jedovaté hady, aby jeho nový útulek chránili. Od té doby je pak chrám Pura Tanah Lot jedním z nejsvetejších mist na Bali a je úzce spojen s nekolika dalšími chrámy podél pobreži, vcetne Pura Rambut Siwi a Pura Luhur Uluwatu.

Vzhledem k posvátnému postavení tohoto chrámu mezi ostatními smejí po chrámovém schodišti vytesaném ve skále dnes vylézt a do areálu vstoupit pouze oddaní verící. Všichní ostatní se dostanou je k morskému brehu s šedým pískem kolem úpatí scaly, které je behem prílivu zaplaveno vodou. Když se hladina pri odlivu dostatecne sníží, Muže se napít posvátné vody (air suci) z pramene ležicího pod chrámovou skálou (vyžaduje se dobrovolný príspevek) nebo pohladit krotké posvátné korálové hady hnízdíci\í za útesem.

Jinak udeláte nejlépe, když vyjdete na vrcholek útesu na pevninské strane a pokusíte se najít misto, odkud budete mít nejlepší výhled.

Bali Jinak
the authorBali Jinak
webmaster

Leave a Reply