Bali-Kultury

Taman Ayun Chrám

Bali Chrám

Státní chrám bývalého království Mengwi, Taman Ayun Chrám byl pravdepodobne postaven rádžou I Gusti Agung Anomem v roce 1634 jako stredisko jeho nové a mocné dynastie. Od pocátku 17 do konce 19 století ovládli rádžové z Mengwi po rade težkých boju a pomoci lstivých spojenectví se sousedními rádži rozsáhlé území zahrnující cásti dnešních okresu Badung, Tabanan a Gianyar.

Nicméne jejich sláva postupne upadala a v roce 1885 bylo království Mengwi rozdeleno mezi Badung a Tabanan. Celý chrámový complex Taman Ayun Chrám byl vybudovan jako rada zahradních teras s jednotlivými nádvorimi na ruzných úrovních a je obklopen vodním prikopem s malebnou zmetí vodních rostlin a leknínu, jež symbolizují mytologický domov bohu na hore Meru vznášející s mlécných vodách vecnosti.

Chcete-li mít nejlepší výhled na celkové usporádání chrámu,vylezte na vrcholek zvonice Kulkul v jihozápadnímrohu ústredního nádvori. Nejzajímavejší cástí je vnitrní nádvorí obehnané vlastním malým vodním prikopem a uzavrené zdí. I když je s výjimkou svátecních príležitostí chrám verejností neprístupný, obklopujicí zed je natolik nízká, že si pres ni mužete zdálky prohlednout na dve desitky svatyní a bale, jež se nacházejí uvnitr.

Severní a Východní stranu chrámového komplexu lemují pagodovité Meru a z nich jsou pak nejvýznamnejši tri, jež byly postaveny k uctení nejsvetejších balijských hor. Jaou umísteny uvnítr chrámu tak, aby odpovídaly poloze horn a Bali vzhledem k Mengwi. Proto stavba s jedenácti stríškami ve vzdáleném severozápadním rohu odpovídá Gunung Batukaru, devítístríšková pagoda uprostred východní strany predstavuje Gunung Batur a jeho jedenácti- stríškový soused uctívá Gunung Agung.

Baturská meru má pouze devet stríšek, protože tato hora je zretelne nižší než ostatní dve.

Bali Jinak
the authorBali Jinak

Leave a Reply