Bali-Kultury

Galungan and Kuningan

Kuningan

Význam Galungan den
Galungan Day je obvykle interpretován jako vítězství Dharmy (dobroty) proti Adharmě (Badness), což je přesně buddhistický Kliwon wuku Dellence, který slavíme a nabízíme púdžu a chválu Ida Sanghyang Widhi Wasovi (všemohoucímu bohu).
Pokud jde o význam Galunganu v dlani „Sunarigama“, který je vysvětlen takto: Buddhist Kliwon Dungulan Ngaran Galungan pathitis ikang janyana samadhi, galang apadang maryakena sarwa byapaning mast.
Význam: Středa Kliwon Dungulan se nazývá Galungan, jehož cílem je duchovní jednota získat jasný pohled a odstranit veškerý chaos mysli. Jádrem Galunganu je tedy sjednocení duchovní síly, aby bylo možné získat jasné myšlenky a postoje. Tato duchovní jednota a jasná mysl jsou projevy dharmy uvnitř. Zatímco veškerý chaos mysli (nečinné přemýšlení) je formou adharmy. Z tohoto konceptu vyhazování Sunarigamy bylo vyvozeno, že podstatou Galunganu je oslavovat vítězství dharmy proti adharmě.
Parisadha Hindu Dharma může dojít k závěru, že obřad Galungan znamená Pawedalan Jagat nebo Oton Gumi. To neznamená, že se tento Gumi / Jagad narodil v den Keliwon Dungulan Buddhy. Byl to však den, který byl určen tak, aby hinduisté na Bali nabídli všudypřítomnému mistrovi Ida Sang Hyang Widhi za vytvoření světa a veškerého jeho obsahu. V ten den jsou lidé vděční za dar Idy Sanghyang Widhi Wasy, který se rozhodl vytvořit vše na tomto světě.

Význam Kuningan den
Kuningan Day nebo často také nazývaný Tumpek Kuningan padá v sobotu Saniscara Kliwon, wuku Kuningan. V tento den oddaní uctívají bohy, Pitaru, aby požádali o spasení, pověru, ochranu a duchovní vedení. V tento den se věří, že bohové, Bhatara, jsou doprovázeni Pitarou až na zem až do poledne, takže při provádění obřadů a uctívání Den dechu pouze do poledne. Nabídky pro den Kuningan jsou uspořádány v hlavním palinggih a to tebog, merang canang, pasucian, voňavý burat canang. V menším palinggih jsou to selangi rýže, meraka canang, pasucian a voňavý burat canang. Ve svaté místnosti (místo pro oběti / paruman) představující pengambeyan, dapetan obsahující žlutou rýži, přílohy a kachní maso. V Palinggih jsou všechny budovy (věznice) obvykle plné věšáků, tamiang a kolem. Pro každou domácnost připravující dapetan obsahuje hustou žlutou rýži s příkrmem kachního masa (nebo kuřecího masa). Tebog obsahuje žlutou rýži, příloha z mořských ryb, omeletu a loutkové formy vyrobené z papáje (nebo okurky). Tebog používá taledanový základ obsahující 2 kusy rýžového kosočtverce, sampian se nazývá kousky. Pokud nemůžete udělat tebog, můžete jej nahradit deskou.
Sesayut Prayascita Luwih: kůže je v zásadě hubená a obsahuje majestátní tulung (základna je ve formě tamasů) přikrývaná jako cili. Střední část je vyplněna rýží, přílohami, nad ní budou vyplněny kuželové tyčinky vsazené do bílých lotosových květů, obklopeno 11 kousky malé rýže, 11 kousků malého tulungu, malé mačkání, čištění, panyeneng, 11 kousků kosočtverce, houbovitý diamant , 11 malých tulipánů, kewangen 11 pasucian, panyeneng, mladé slonovinové ovoce (bungkak), bebuu lis, sampian nagasari, voňavý burat canang obsahující různé koláče a ovoce. Tyto nabídky lze také použít pro oběti Odalan, božstva Yadnya, příjmy Yadnya a Yusanya Manusa.


Některé typické dodávky mosazného dne jsou: Endongan jako symbol obětí Hyang Widhi. Tamyang jako symbol odpuzující újmy, Kolem jako symbol odpočinku Hyang Widhi, bohů a našich předků.
Ve středu se Buda Kliwon, wuku Pahang, nazývá Pegat Wakan Day, což je poslední den všech svátků Galungan-Kuningan. Dnes nabízené oběti jsou nabídky Dirgayusa, Panyeneng a přítomnost Všemohoucího Boha. Tím končí celá řada svátků Galungan-Kuningan po dobu 42 dnů, počínaje Sugimanekovým dnem Javy, takže podstatou významu mosazného svátku je prosit o bezpečnost, nadpřirozenost, ochranu a vedení vnitřního zrození k bohům, Bhatarovi a Pitaru.

 

Bali Jinak
the authorBali Jinak

Leave a Reply